هر دارویی که مصرف می‌کنیم
علاوه بر اثرات مثبتی که دارد عوارض جانبی نیز بر جای می‌گذارد. برخی از داروها می‌توانند باعث آسیب معده شوند و مشکلاتی مانند زخم، خونریزی، افزایش اسید معده و غیره بروز کنند.در این مطلب با چهار داروی آسیب رسان به معده بیشتر آشنامی‌شویم.

آسپیرین

آسپرین به طور گسترده‌ای در درمان دردها و تب استفاده می‌شود. این قرص باعث ایجاد زخم‌های ریز در معده شده و احتمال خون‌ریزی گوارشی را افزایش می‌دهد. آسپیرین مانع از تولید پروستاگلاندین‌ها می‌شود. این مواد که توسط بدن تولید می‌شوند، در حفاظت از مخاط معده و روده نقش دارند.

ایبوبروفن

ایبوبروفن از خانواده ی ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی است که به شدت به مخاط دستگاه گوارش آسیب زده و باعث ایجاد زخم‌ها و سوراخ‌هایی در معده می‌شود. عوارض جانبی ایبوبروفن از نظر شدت بیشتر از آسپیرین است.

قرص‌های ۲۰۰ میلی‌گرمی مانند ادویل بدون نسخه به فروش می‌رسند و به همین دلیل این مسکن‌ها جزو داروهای پرمصرف بین مردم محسوب می‌شوند. البته بیش از این دوز یعنی ایبوبروفن ۴۰۰ میلی‌گرم با تجویز و نسخه پزشک به فروش می‎رسد.
یادتان باشد که بدون تجویز پزشک نباید ایبوبروفن را بیش از سه بار در روز مصرف کنید. توصیه می‌کنیم داروهای ضدالتهاب را بین غذا و با یک لیوان آب مصرف کنید.
تا حد امکان از مصرف خودسرانه این داروها بپرهیزید و برای برطرف کردن سردردهای ساده به سراغ ادویل نروید.

کورتون‌ها

مصرف کورتون باعث درد معده بخصوص در شروع مصرف می‌شود، اما زخم یا سوراخی در معده ایجاد نمی‌کند. در عوض در افراد حساسی که دچار زخم هستند مصرف این داروها باعث کند شدن روند بهبودی می‌شود. باید بدانید که مصرف کورتون‌ها باعث افزایش ترشح اسید معده می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *